Ogrod Miłosna

las3

las1

Piaskowiec

 

Co to za skała?

 

Skała osadowa okruchowa składająca się z obtoczonych, kulistych lub elipsoidalnych ziaren odpornych minerałów (przede wszystkim kwarcu) i/lub skał. Poszczególne ziarna mają średnice wynoszące około 0,1-2 milimetry i są zlepione spoiwem tworzącym litą skałę.

 

Piaskowiec znajdujący się w lapidarium wykazuje charakterystyczne czerwone zabarwienie. Jest ono związane z obecnością tlenków żelaza.

 

04-czerwony-piaskowiec

Czerwone piaskowce często spotykane w okolicach Kwidzyna. Te skały często liczą sobie ponad miliard lat!

 

Jak powstaje?

 

Piaskowce powstają z nagromadzenia ziaren pochodzących z niszczenia starszych skał. Jest to zatem skała osadowa okruchowa. Czerwone zabarwienie związane z obecnością żelaza wskazuje na warunki, w jakich odkładane były ziarna budujące piaskowce – gorący i przynajmniej częściowo suchy klimat.

 

Gdzie powstaje?

 

Zabarwione na czerwono piaskowce powstają w strefie klimatu gorącego i/lub suchego, na obszarach pustyń i półpustyń, podczas odkładania produktu niszczenia starszych skał – piasku, najczęściej w dolinach górskich lub obniżeniach na ich przedpolu. Wskazuje na to czerwone zabarwienie pochodzące od tlenków żelaza. Tworzą one powłoki na ziarnach minerałów oraz gromadzą się w spoiwie skały. Zabarwienie to może pojawić się również wtedy, gdy ziarna piasku były odkładane w wilgotnym klimacie, ale stały się litą skałą (czyli podlegały lityfikacji) w warunkach zbliżonych do dzisiejszych zwrotnikowych pustyń. Czerwone piaskowce są więc dobrym wskaźnikiem klimatu panującego w czasie ich powstawania.

 

8-czerwone-piaskowce

Czerwone piaskowce powstały przed milionami lat w górskich rzekach i na stożkach napływowych, a niektóre również w pobliżu brzegów płytkich, chłodnych mórz.

 

Jak rozpoznać?

 

Czerwone piaskowce okolic Kwidzyna składają się niemal wyłącznie z ziarenek kwarcu – bardzo twardego minerału, głównego składnika piasków nad współczesnych Bałtykiem. Chemicznie kwarc jest dwutlenkiem krzemu, czyli tak zwaną krzemionką. Z krzemionki może składać się również spoiwo skały – wówczas jest ona bardzo twarda, niemożliwa do zarysowania stalowym ostrzem.

 

Od skał magmowych oraz przeobrażonych skały te odróżnia obecność obtoczonych ziaren kwarcu i brak wyraźnie wykształconych kryształów. Nie pojawiają się też skalenie oraz miki, charakterystyczne dla granitoidów oraz gnejsów.

 

Gdzie powstaje obecnie?

 

Obecnie czerwone piaskowce powstają między innymi w górach północno-zachodnich Chin oraz na pustyniach stanu Kalifornia (USA).

Nadleśnictwo Kwidzyn
ul. Braterstwa Narodów 67, 82-500 Kwidzyn
www: kwidzyn.gdansk.lasy.gov.pl e-mail: kwidzyn@gdansk.lasy.gov.pl
Aktualności | Galeria | Szukaj | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności